Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci debatowali z mieszkańcami o bezpieczeństwie

Data publikacji 23.03.2017

Funkcjonariusze z Wydziału Prewencji konińskiej komendy zorganizowali kolejne spotkanie z mieszkańcami. Tematem było po raz kolejny szeroko pojęte bezpieczeństwo. Mundurowi przypomnieli też zebranym o nowych narzędziach, jakich mogą używać wszyscy i przy ich pomocy bezpośrednio wpływać na poziom bezpieczeństwa wokół nas.

Debaty społeczne jako forma bezpośredniego kontaktu ze społeczeństwem zostały zapoczątkowane kilka lat temu i są z powodzeniem kontynuowane. Dzisiejsza zorganizowana w sali Konińskiego Domu Kultury zgromadziła na widowni blisko 200 osób w różnym wieku. Wyraźnie pokazuje to, że sprawy bezpieczeństwa są nieobojętne mieszkańcom od młodzieży po seniorów.

Za stołem prezydialnym zasiedli: Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu insp. Roman Kuster, Zastępca Prezydenta Konina Sławomir Lorek, Starosta Powiatu Konińskiego Stanisław Bielik oraz Komendant Miejski Policji w Koninie mł. insp. Sławomir Jądrzak.

Debatę rozpoczął miły akcent, jak najbardziej wpisujący się w tematykę bezpieczeństwa.

Wiceprezydent Sławomir Lorek wręczył szefowi konińskiej komendy profesjonalny alkotest, jakiego używają także policjanci podczas kontroli na drogach. Ten jednak będzie miał specjalne przeznaczenie. Będzie umieszczony w Komendzie Miejskiej Policji w Koninie w miejscu widocznym i dostępnym dla każdego i każdy będzie mógł w ciągu kilku sekund zbadać stan swojej trzeźwości. Do tej pora także była taka możliwość, ale trwało to sporo dłużej, ponieważ używano urządzenia, które bardzo długo rozpoczyna pracę. Zakupiony alkomat jest jednym z najnowocześniejszych i od momentu włączenia do możliwości wykonania pomiaru mija kilka sekund. Tyle samo trwa również sam pomiar i analiza wdmuchniętego powietrza. Do samego wdmuchnięcia natomiast nie potrzeby jest żaden ustnik, odpowiednio silny i długi strumień powietrza trzeba tylko skierować do specjalnego otworu.

Podczas samej już debaty oficer prasowy KMP w Koninie asp. sztab. Marcin Jankowski przy pomocy filmów i prezentacji multimedialnej przypomniał jak używać Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa i opowiedział o korzyściach, jakie płyną z jej używania zarówno dla mieszkańców, jak i dla policjantów. Zebrani zapoznani zostali ze zgłaszanymi przy pomocy tego narzędzia problemami i negatywnymi zjawiskami. Przez kilka miesięcy działania Mapy mieszkańcy Konina i powiatu zgłosili około 900 problemów, a najczęściej zauważanymi bolączkami jest przekraczanie dozwolonej prędkości, nieprawidłowe parkowanie i spożywanie alkoholu w miejscach publicznych.

Kolejnym narzędziem, o którym przypomniał oficer prasowy była aplikacja na smartfony Moja Komenda. Dzięki niej każdy kto chce skontaktować się ze swoim dzielnicowym może to zrobić właściwie w kilkanaście sekund. Trzeba znać tylko swój adres, a aplikacja nie ma poprowadzi nas za rękę i wręcz połączy z dzielnicowym. Przy jej pomocy można także szybko odszukać najbliższą jednostkę Policji, a Moja Komenda przy pomocy nawigacji satelitarnej wskaże najkrótszą drogę dojazdu.

Kolejnym zagadnieniem poruszonym przez organizatorów były nowe zadania dzielnicowych. Przybliżył je zebranym Naczelnik Wydziału Prewencji konińskiej komendy nadkom Maciej Antas. Dzielnicowi są to policjanci, na których barkach spoczywa obowiązek jak największego kontaktu z mieszkańcami. Powstały nowe regulacje, które pozwoliły zdjąć nieco obowiązków z codziennej służby dzielnicowego w zamian za skierowanie go właśnie do służby obchodowej, która ma służyć lepszej dostępności tych funkcjonariuszy przez społeczeństwo.

Niemal żadna już debata nie może odbyć się bez porad dla seniorów. Tak też było i tym razem. Prezentacje przedstawiona przez policjantkę z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologi Wydziału Prewencji pokazała jak wiele robią konińscy policjanci w sprawie podwyższania poczucia bezpieczeństwa najstarszych mieszkańców. Omówiła też powstały rok temu i doskonale funkcjonujący System Ostrzegania Seniorów, który jest autorskim projektem policjantów z Konina i na podstawie którego wiele innych miast w Polsce wdraża podobne rozwiązania. System pracuje przy ścisłej współpracy z Urzędem Miejskim w Koninie i przy jego pomocy policjanci mogą w momencie zagrożenia ostrzec mieszkańców np. przez oszustami „na wnuczka” itp.

Na zakończenie głos zabrali funkcjonariusz z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej. Mł. kpt. Sebastian Andrzejewski i mł. kpt. Michał Karczewski przybliżali i ostrzegali przed najczęstszymi przyczynami pożarów, poparzeń, czy działaniem tlenku węgla. Bardzo ciekawą częścią ich wystąpienia był zaprezentowany film, na którym pokazali co stanie się, kiedy zapalony na patelni tłuszcz spróbujemy ugasić wodą. Kula ognia, która powstanie w wyniku nagłej reakcji ciężko poparzy każdego, kto będzie w jej niemałym zasięgu.

Powrót na górę strony