Ruch drogowy- bądź widoczny i bezpieczny - Aktualności - Komenda Miejska Policji w Koninie

Aktualności

Ruch drogowy- bądź widoczny i bezpieczny

Data publikacji 04.12.2017

Większość współczesny samochodów oferuje dobre oświetlenie, trzeba jednak o nie odpowiednio zadbać i dostosować. Dla własnego bezpieczeństwa ważny jest stan wszystkich trzech elementów oświetlenia : żarówek, lamp oraz ustawień świateł.

W celu zadbania o wszystkie te elementy przypominamy :

1. Lampy powinny być sprawne i czyste

Wszystkie lampy oczyszczamy zawsze kiedy się zabrudzą, na przykład z powodu opadów atmosferycznych. Łatwo się zorientować kiedy światła są zabrudzone patrząc na szyby samochodu. Kiedy szyba samochodu poza obszarem oczyszczonym wycieraczkami, jest zabrudzona, to światła na pewno też. Lampy, które są zakurzone w środku, też należy oczyścić, a jeśli oczyszczenie jest niemożliwe lampy to znaczy, że trzeba je wymienić.

2.Wszystkie żarówki powinny się świecić.

Jeśli żarówka się nie świeci bezwzględnie trzeba ją wymienić. Najlepiej wymienić żarówki parami, bowiem jeśli jedna się przepali z dużym prawdopodobieństwem druga wkrótce też będzie niesprawna.

3.W samochodzie warto mieć komplet żarówek zapasowych.

Żarówki muszą być zgodne ze specyfikacją producenta samochodu i posiadać homologacje. Użytkownik samochodu powinien zainteresować się jak można wymienić żarówki za pomocą fabrycznego zestawu narzędzi samochodu. Informacja jak to zrobić zwykle jest zawarta w instrukcji obsługi pojazdu.

4.Światła reflektorów powinny być prawidłowo ustawione.

Należy sprawdzić w warsztacie samochodowym lub stacji kontroli pojazdów po każdej wymianie żarówki reflektora, a także po każdej naprawie mechanicznej mogącej mieć wpływ na ustawienie świateł.

5.Ustawiamy korektor poziomowania odpowiednio do obciążenia pojazdu.

Warto sprawdzić w instrukcji obsługi lub spytać w serwisie jak należy ustawić korektor poziomowania świateł w zależności od tego, ile osób siedzi na siedzeniach z tyłu lub z przodu oraz od ilości bagażu. Problem ten nie dotyczy samochodów fabrycznie wyposażonych w automatyczne urządzenia poziomujące reflektory oraz pojazdów z automatycznym zawieszeniem.

6.Zasięg widoczności w nocy może być znacznie ograniczony-nawet do 20 metrów.

Bezpieczna prędkość pozwalająca na dostrzeżenie w porę przeszkody lub pieszego, może wówczas wynosić zaledwie 20-30 km/h. Dlatego należy zawsze dostosować prędkość do własnego postrzegania. W nocy, używając świateł mijania wyprzedzamy tylko wtedy , gdy widzimy wystarczająco daleko.

7. Nie należy instalować i włączać podczas jazdy żadnych dodatkowych świateł, oprócz tych, w które pojazd został fabrycznie wyposażony. Wyjątek stanowią ściśle określone przepisami np. światła do jazdy dziennej, światła przeciwmgłowe, przednie, dodatkowe odblaski. Wszystkie światła muszą posiadać homologacje. Światła zainstalowane dodatkowo trzeba zweryfikować w stacji kontroli pojazdu.