Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Debata społeczna cieszyła się dużym zainteresowaniem

Data publikacji 27.09.2018

Blisko 100 osób uczestniczyło w środę 26 września w debacie społecznej zorganizowanej w Komendzie Miejskiej Policji w Koninie. Aula im. Sierżanta Zdzisława Karczewskiego wypełniona była po brzegi.

Komenda Miejska Policji w Koninie już dawno nie gościła tylu seniorów. Okazało się, że temat debaty „Bezpieczeństwo seniorów” bardzo wielu mieszkańcom leży na sercu i chcą oni o tym rozmawiać. Tuż po 16:00 wszystkich gości przywitał Komendant Miejski Policji w Koninie mł. insp. Paweł Kiliańczyk. Tuż obok niego za stołem prezydialnym zasiadł wiceprezydent Konina Sławomir Lorek oraz zastępcy szefa konińskich policjantów: nadkom. Mariusz Jaworski i nadkom. Roman Pankowski.

Organizatorzy przygotowali dla uczestników debaty kilka tematów. Przez oficera prasowego KMP w Koninie podkom. Marcina Jankowskiego Przypomniane zostały nowe narzędzia służące poprawie bezpieczeństwa: Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa (wraz z analizą zgłoszeń dokonanych przez mieszkańców Konina i powiatu) oraz Moja Komenda. Następnie st. sierż. Adrianna Karwowska-Kuna opowiedziała o bezpieczeństwie osób starszych wraz z analizą oszustw na terenie powiatu konińskiego. Kolejnym prelegentem był asp. szt. Leszek Miedziński z Wydziału Kryminalnego konińskiej komendy, który omówił sposoby i formy działania sprawców oszustw. Opowiedział dokładnie jak wygląda mechanizm stosowany przez oszustów i radził jak się przed tym uchronić. Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego nadkom. Jacek Kudliński zapoznał z analizą zdarzeń drogowych, które wydarzyły się na terenie podległym KMP w Koninie. Wskazał też te, których sprawcami byli kierowcy bądź pieszy w wieku powyżej 65 lat.

Po raz pierwszy w policyjne debacie wzięły udział przedstawicielki banku. Pani Jolanta Dośpiał Dyrektor Oddziału przy ul. 11 Listopada Banku PKO BP oraz pani Jolanta Bazela Kierownik Sekcji w tejże placówce opowiedziały o działaniach jakie podejmowane są przez pracowników banku w celu zapobieżenie wypłacania przeze seniorów czasami oszczędności życia, które następnie oddają podstępnym oszustom. Pracownicy wymienionej placówki PKO BP już niejednokrotnie uratowali znaczne sumy osób starszych przed utratą.

Przyszedł też czas na pytania i refleksje ze strony mieszkańców. Wszystkie zostały skrupulatnie zapisane, a komendant Kiliańczyk obiecał, że konińscy policjanci właściwie natychmiast przystąpią do eliminacji tych negatywnych zjawisk.

Marcin Jankowski