Utraciłeś dokumenty – zastrzeż je - Aktualności - Komenda Miejska Policji w Koninie

Aktualności

Utraciłeś dokumenty – zastrzeż je

Data publikacji 04.01.2018

Okazuje się, że wiele osób nie wie jak zachować się w sytuacji utraty dokumentów. Niektórzy przychodzą do komendy Policji i chcą nawet uzyskać zaświadczenie, że zgubili dowód osobisty. Tymczasem droga do ochrony naszej tożsamości jest nieco inna.

Zagubienie, kradzież bądź też utracenie w jeszcze inny sposób dokumentów może być przyczyną wielu kłopotów. Nasza tożsamość i inne dane umieszczone choćby na dowodzie osobistym mogą być w prosty sposób wykorzystane przeciwko nam samym. Najłatwiejszym łupem dla przestępców będzie pożyczenie pieniędzy przez Internet. Nikt nie będzie weryfikował czy posługujący się dowodem osobistym jest jego faktycznym posiadaczem, a brak spłaty takiego kredytu spowoduje, że wierzyciele trafią do właściciela dokumentu, a nie faktycznego pożyczkobiorcy.

Dlatego też podstawą jest odpowiednie chronienie naszych dokumentów. Co jednak zrobić kiedy już zginą? Policji sprawę zgłaszamy tylko wówczas, kiedy utraciliśmy je na skutek przestępstwa, czyli np. zostały skradzione. W przypadku zgubienia nie ma po co iść na Policję. Nie otrzymamy żadnego zaświadczenia o zagubieniu czy kradzieży dokumentu. Musimy po prostu udać się do wystawcy i poprosić o wystawienie nowego dokumentu.

Jednak nie powinniśmy szybko zapomnieć o straconych dokumentach. Pierwszą rzeczą jaką powinniśmy zrobić, to zgłosić fakt utraty dokumentów w banku. System Związku Banków Polskich chroni w takim przypadku przed wykorzystaniem naszych danych osobowych. Kilka lat temu powstał w Internecie specjalny system pomagający chronić skradzioną tożsamość. Wystarczy wejść na stronę www.dokumentyzastrzezone.pl i w opisany tam sposób wprowadzić dane utraconych dokumentów.