Aktualności

Kleczew – Program „Razem dla bezpieczeństwa” nabiera rozpędu

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Koninie w miniony wtorek 30 stycznia odwiedzili uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kleczewie. Przy współpracy z burmistrzem Markiem Wesołowskim i OSP z Kleczewa przybliżyli uczniom kwestie związane z bezpieczeństwem.

Uczniowie ze szkół średnich to „materiał” na przyszłych kierowców, więc rozmowy z nimi na tematy związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym są jak najbardziej wskazane. Policyjne statystyki wskazują, że młodzi kierowcy są sprawcami wielu wypadków i kolizji – stąd też nowy program konińskich policjantów na podnoszenie świadomości tej grupy użytkowników dróg.

Konińscy policjanci postanowili w nieco inny sposób uświadamiać młodych kierowców. Skutki wypadków, czy ich przyczyny są dość dobrze znane, ale niewielu myśli i zdaje sobie sprawę z życia bliskich po wypadku. I to zarówno ofiary, jak i sprawcy. Rodzina człowieka, który zginął w wypadku jest w tragicznej sytuacji – nic nie jest w stanie zastąpić nam utraconego bliskiego. Nieczęsto jednak zastanawiamy się co z bliskim sprawcy i nim samym.

Oprócz oczywistych konsekwencji prawnych, przychodzą też te związane z ludzkim sumieniem. Zdarzenie, w którym kierowca powoduje śmierć innego człowieka pozostaje z nim do końca życia, a rozmyślanie co mógł zrobić inaczej i dzięki temu uniknąć tragicznego zdarzenia, też szybko go nie opuści.

Oprócz policjantów na spotkanie przyjechali też strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Kleczewie. Druhowie przybliżyli uczniom podstawy udzielania pierwszej pomocy i przeprowadzili konkurs wiedzy pożarniczej.

 

 

fot. ZSP w Kleczewie