Sezon rowerowy niemal w pełni - policjanci apelują - Aktualności - Komenda Miejska Policji w Koninie

Aktualności

Sezon rowerowy niemal w pełni - policjanci apelują

Znakomita aura sprzyja wyprowadzeniu jednośladów z piwnic i garaży. Na ulicach coraz więcej cyklistów, a co za tym idzie zagrożeń na nich czyhających. Kierowcy samochodów powinni wziąć pod uwagę tę obecność dawno nie widzianych użytkowników dróg. Jednak na rowerzystach też spoczywa spora część odpowiedzialności za ich bezpieczeństwo.

Rowerzyści jako użytkownicy dróg, dla własnego oraz innych bezpieczeństwa są obowiązani przestrzegać przepisów o ruchu drogowym.

Chcąć bezpiecznie uczestniczyć rowerem w ruchu drogowym te przepisy musisz koniecznie znać:

PRZEPISY DLA ROWERZYSTÓW

Nie stosując się do przepisów narażasz się na mandat. Sprawdź w jakiej wysokości:

TARYFIKATOR MANDATÓW

Pamiętaj, że jeśli nie masz 18 lat musisz posiadać kartę rowerową. Jak ją zdobyć?

JAK ZDOBYĆ KARTĘ ROWEROWĄ

Już od wczesnej wiosny zaczynają się kradzieże rowerów. Nie dopuść, aby Twój rower „zmienił właściciela”!

Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo kradzieży roweru i utrudnić przestępczy proceder złodziejowi należy stosować się do kilku cennych rad:

1. Używaj profesjonalnych blokad, zabezpieczeń, które utrudnią działanie przestępcy (użycie dwóch zabezpieczeń zmniejszy zainteresowanie potencjalnego złodzieja Twoim rowerem).

2. Używając zabezpieczenia przeciągnij je nie tylko przez koło, które można łatwo zdemontować, ale również przez ramę roweru.

3. Nie zostawiaj na rowerze zamontowanych liczników, lampek na baterie i innych akcesoriów umożliwiających ich łatwy demontaż.

4. W piwnicach, schowkach itp. używaj atestowanych kłódek i zabezpieczeń aby możliwie solidnie zabezpieczyć drzwi – im więcej czasu przestępca będzie musiał poświęcić na pokonanie zabezpieczeń, tym większe prawdopodobieństwo, że zostanie przez kogoś zauważony, a w konsekwencji zatrzymany przez Policję.

5. Zwracaj uwagę na osoby obce, które pojawiają się w okolicy Twojego miejsca zamieszkania „chodzą bez celu”, a gdy takie osoby wynoszą coś z piwnicy lub wchodzą do niej z łomami, młotkami itp. nie wahaj się i zawiadom Policję!

6. Nie zostawiaj roweru niezabezpieczonego nawet na chwilę, zawsze używaj linek zabezpieczających i innych blokad. 

7. W miarę możliwości parkuj rower pod kamerami monitoringu miejskiego lub przemysłowego.

8. Wyposaż swój rower w cechy charakterystyczne umożliwiające jego identyfikację w przypadku kradzieży.

9. Sfotografuj swój rower i spisz fabryczne numery identyfikacyjne. W przypadku kradzieży ułatwi to pracę policjantom oraz umożliwi zarejestrowanie przedmiotu jako skradziony w policyjnych bazach danych.

To jednak nie wszystko. Aby nie stać się mimowolnym trybikiem w przestępczym procederze handlu kradzionymi rowerami, kupując używany rower dobrej marki za wyjątkowo niską cenę, poproś sprzedającego o dowód zakupu ze sklepu, kartę gwarancyjną lub inne dokumenty świadczące o legalnym pochodzeniu roweru. Jeśli sprzedający nie posiada takich dokumentów, to szczególnie atrakcyjna oferta powinna wzbudzić Twoją nieufność.

Pamiętaj, że kupując taki rower możesz narazić się na odpowiedzialność karną, bowiem paserstwo można popełnić umyślnie i nieumyślnie. Dobrym rozwiązaniem jest umówienie się ze sprzedającym przed najbliższą jednostką Policji i poproszenie policjantów o sprawdzenie legalności pochodzenia roweru.

Marcin Jankowski