Aktualności

25.05 - Krzywdzone dzieci -szkolenie zorganizowane przez Policję

szkoleniemDziś w auli PWSZ w Koninie odbyła się szkolenie z zakresu znamion przestępstw popełnianych przeciwko rodzinie i opiece, wolności seksualnej i obyczajności, życiu i zdrowiu oraz rozpoznawania sygnałów wykorzystywania seksualnego i fizycznych cech przemocy w rodzinie wobec dzieci. W spotkaniu uczestniczyło blisko 300 dyrektorów szkól, przedszkoli, żłobków, pedagogów przedstawicieli instytucji i stowarzyszeń na co dzień pracujących z krzywdzonymi rodzinami i dziećmi.

Spotkanie otworzył Komendant Miejski Policji w Koninie podinsp. Sławomir Jądrzak. Pan Komendant podkreślił, że codzienna praca policjantów pokazuje, że dzieci w różnym przedziale wiekowym, doświadczają wielu form przemocy, fizycznej, emocjonalnej i są świadkami przemocy stosowanej przez osoby im najbliższe. Obecność osób, które przyjęły zaproszenie na szkolenie świadczy o tym, że powyższa problematyka wymaga ciągłego doskonalenia umiejętności w zakresie rozpoznawania problemu”krzywdzonego dziecka”. Wszystkim nam zależy -kontynuował Komendant, aby w porę rozpoznać wszystkie sygnały świadczące o krzywdzeniu dziecka, właściwie diagnozować sytuację oraz wdrożyć w życie wszystkie możliwe działania -w ramach kompetencji poszczególnych podmiotów, które doprowadzą do rozwiązania sytuacji konfliktowej. Dzisiejsze spotkanie to jedna z form profilaktyki, która również w naszej pracy zajmuje bardzo ważne miejsce.

szkolenie1

W spotkaniu wzięło udział łącznie blisko 300 przedstawicieli policji, pedagogów, dyrektorów szkół, przedszkoli, żłobków, rodziców, kuratorów rodzinnych, przedstawicieli komisji rozwiązywania problemów alkoholowych Obecni również byli przedstawiciele instytucji działających w obszarze pracy z rodziną i dzieckiem  dotkniętym przemocą.

szkolenie6
Zastępca Naczelnika wydziału dochodzeniowo-śledczego konińskiej policji, jako pierwszy, omówił znamiona przestępstw przeciwko rodzinie i opiece, wolności seksualnej i obyczajności oraz życiu i zdrowiu.

Mgr Jolanta Graczyk Ogdem przedstawiciel Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka w Poznaniu omówiła zagadnienie przemocy, dzieląc ją na przemoc, psychiczną, emocjonalną, fizyczną i seksualną. Podkreślała, że przemoc nie jest ściśle powiązana ze statusem społecznym, czy materialnym rodziny, może do niej dojść w każdym środowisku. Sprawcami przemocy niestety, są najczęściej osoby bliskie dziecku. Przemoc wobec dzieci rodzą konsekwencje, które pojawiają się już nie tylko w dzieciństwie, ale także w życiu dorosłym. Dlatego tez współczesna interdyscyplina w przeciwdziałaniu krzywdzeniu dzieci, ma na celu, zapewnienie profesjonalnej pomocy dziecku, budowanie lokalnego systemu pomocy. Pani prelegent zwróciła również uwagę na krzywdzenie emocjonalne dzieci w sytuacjach kryzysów małżeńskich i rozwodowych.

Następnie głos zabrał dr nauk medycznych Sławomir Wiśniewski. Odniósł się do fizycznych cech przemocy wobec dzieci, obrazując przekazywane słowa, konkretnymi obrazami i przykładami.

szkolenie5

Funkcjonariuszki Wydziału Prewencji i przedstawicielka Miejskiego Zespołu Interdyscyplinarnego w Koninie, wskazały  na doświadczenia  i dotychczasowe  spostrzeżenia z prac grup roboczych w ramach procedury Niebieskiej Karty, którą objęte zostają osoby krzywdzone i dotknięte przemocą domową.

Poprzez szeroką i bogatą dyskusję, wymianę doświadczeń, wskazano na możliwości podniesienia świadomości społecznej, co do problemu krzywdzenia dzieci oraz wskazano na  właściwe kroki w  realizacji świadczonej pomocy interdyscyplinarnej.

  {galeria}Szkolenie{/galeria}



Powrót na górę strony