Aktualności

Konferencja w Licheniu -Zabezpieczenia obiektów sakralnych i muzealnych

konfli4Nie trzeba dziś nikogo przekonywać, że systematyczne niszczenie dziedzictwa narodowego poprzez kradzieże, pożary, dewastacje, zaginięcia i nielegalny wywóz – skutkuje utratą dóbr kultury narodowej. I właśnie  podczas konferencji zorganizowanej w Domu Pielgrzyma Arka w Licheniu, podjęto próbę rozwiązania tego problemu. Konferencję na temat zabezpieczeń obiektów sakralnych i muzealnych oraz dóbr kultury w nich zgromadzonych w dniu14 listopada zorganizował  Wydział Prewencji KMP w Koninie oraz Przełożony Domu Zakonnego Zgromadzenia Księży Marianów ks. Krzysztof Jędrzejewski.

I Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Koninie mł.insp. Krzysztof Kozelan witając zaproszonych gości i otwierając konferencję zwrócił uwagę :

"Policja jako formacja przeznaczona do ochrony bezpieczeństwa ludzi oraz do utrzymywania bezpieczeństwa i porządku publicznego wykonuje szereg zadań z tym związanych. Do jednych z nich należy inicjowanie i organizowanie działań mających na celu zapobieganie popełnianiu przestępstw, wykroczeń, zjawisk kryminogennych i współdziałanie w tym zakresie z organami państwowymi, samorządowymi, organizacjami społecznymi oraz innymi podmiotami. Według statystyk obiekty kościelne i muzealne dominują na liście miejsc, w których najczęściej dochodzi do przestępstw przeciwko dobrom kultury. Dlatego też należy podejmować różnorodne inicjatywy, aby w efekcie przyczyniły się one do minimalizacji tego rodzaju przestępczości".

 

konfli

 

 Przygotowana  konferencja miała  na celu:

  • przeciwdziałanie zdarzeniom przestępczym skierowanym przeciwko dobrom kultury,
  • zacieśnienie współpracy pomiędzy wszystkimi podmiotami działającymi w obszarze bezpieczeństwa obiektów sakralnych, muzealnych i dóbr w nich zgromadzonych,
  • upowszechnienie wiedzy na temat nowoczesnych technicznych i elektronicznych środków zabezpieczeń obiektów.

Frekwencja zgromadzonych  świadczyła o tym, że wszystkim zależy aby kradzieży i zniszczeń dóbr kultury było jak najmniej. Poprzez wystąpienia zaproszonych prelegentów i jednocześnie ekspertów w zakresie zabezpieczeń- wskazano możliwości zastosowania różnorodnych form i metod zabezpieczeń zarówno obiektów jak i dóbr w nich zgromadzonych.

 

konfli2

 

 W konferencji udział wzięli:

  • burmistrzowie i wójtowie miast i gmin powiatu konińskiego,oraz ich przedstawiciele-

  • Naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Urzędu Miejskiego w Koninie,

  • przedstawiciel Biura Spraw Obronnych i Ochrony Informacji Niejawnych Starostwa Powiatowego w Koninie

  • przedstawiciele Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu

  • Zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Koninie

  • przedstawiciele Dyrektora Muzeum Okręgowego w Koninie

  • przedstawiciel Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu Delegatura w Koninie

  • delegat Księdza Biskupa Ordynariusza Diecezji Włocławskiej

  • księża proboszczowie parafii rejonu konińskiego,

  • policjanci pionu prewencji Komendy Miejskiej Policji w Koninie.

konfli3

















Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Koninie podinsp. Waldemar Tyrański dokonał charakterystyki zdarzeń przestępczych skierowanych przeciwko obiektom sakralnym na terenie miasta i gmin powiatu konińskiego. W bieżącym roku odnotowano 4 włamania do kościołów oraz 2 włamania na plebanie.

Podsumowując konferencję I Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Koninie mł.insp. Krzysztof Kozelan wyraził nadzieje, że informacje i wiedza przekazana nam podczas konferencji przez specjalistów przyczyni się do podniesienia jakości zabezpieczeń obiektów sakralnych, muzealnych i dóbr kultury w nich zgromadzonych oraz do instalacji systemów zabezpieczeń w tych obiektach, gdzie jeszcze ich nie ma.


Powrót na górę strony