Policjanci z „drogówki” przyglądali się pieszym - Aktualności - Komenda Miejska Policji w Koninie

Aktualności

Policjanci z „drogówki” przyglądali się pieszym

W czwartek 1 marca policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego po raz kolejny przeprowadzili działania „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Znowu znalazło się kilkadziesiąt osób, które policjanci musieli ukarać mandatami.

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego to grupa najbardziej narażonych na obrażenia ewentualnych ofiar zdarzeń drogowych. Należą do nich piesi, rowerzyści, motorowerzyści i motocykliści, a więc wszyscy ci, których nie chroni karoseria samochodu. Duży odsetek ofiar wypadków stanowią właśni ci użytkownicy dróg.

Działania policjantów mają na celu eliminację negatywnych zachowań zarówno kierowców, jak i pieszych. Dlatego też sankcje za popełnione wykroczenia nakładane są na obie grupy użytkowników dróg. Policjanci podczas takich działań często pojawiają się w rejonach przejść dla pieszych, ponieważ to właśnie tam najczęściej dochodzi do wykroczeń na linii kierujący – pieszy. Niestety nie wszyscy piesi decydują się na korzystanie z wyznaczonych miejsc do przechodzenia przez jezdnię. Nie zawsze chyba zdają sobie sprawę jak bardzo wtedy wzrasta zagrożenie ze strony poruszających się pojazdów.

We wczorajszych działaniach wzięło udział blisko 20 policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego konińskiej komendy. Mundurowi ukarali mandatami karnymi 22 pieszych i 36 kierowców. Najczęściej popełnianym wykroczeniem przez pieszych było przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym, natomiast wykroczenia kierowców to znacznie szerszy wachlarz zachowań. Od nieprawidłowego przejeżdżania przejść dla pieszych, poprzez nieustąpienie pierwszeństwa na przejściu dla pieszych, aż do omijania pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych w celu ustąpienia im pierwszeństwa.

Zdarzenia drogowe z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego niosą za sobą bardzo poważne skutki dla życia i zdrowia tych ludzi, dlatego też podobne działania z pewnością będą kontynuowane. Ich cel będzie zawsze taki sam – podniesienie poziomu bezpieczeństwa na drogach.