Policjanci podsumowali akcję „Znicz 2019” - Aktualności - Komenda Miejska Policji w Koninie

Aktualności

Policjanci podsumowali akcję „Znicz 2019”

Data publikacji 04.11.2019

Tegoroczne działania związane z dniem Wszystkich Świętych były bezpieczniejsze, niż przed rokiem. Dodać jednak trzeba, że trwały jeden dzień krócej.

Do służby na drogach skierowano 113 funkcjonariuszy, w tym strażników miejskich i funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei. Policjanci odnotowali 28 kolizji (33 w 2018) i zatrzymali 37 dowodów rejestracyjnych (33 w 2018). Doszło do 2 wypadków drogowych, w których 2 osoby odniosły obrażenia (3 wypadki w 2018). Mundurowi z drogówki zbadali stan trzeźwości 613 kierowców, z których 1 kierował w stanie nietrzeźwości, a na dodatek spowodował kolizję uderzając motorowerem w znak drogowy.

Niestety nie wszyscy kierowcy wykazali się odpowiednią uwagą i 164 zostało ukaranych mandatami karnymi, z czego aż 95 za przekroczenie prędkości. Wśród nich znaleźli się 2, którzy przekroczyli prędkość powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym i stracili prawa jazdy na 3 miesiące.

Jednak największą zmorą tych działań byli kierowcy i piesi, którzy nie stosowali się do poleceń policjantów kierujących ruchem. Niektórzy z nich nie wiedzieli co oznaczają dawane znaki i sygnały, a inni ignorowali je z premedytacją. Dochodziło przez to czasami do niebezpiecznych sytuacji, które mogły zakończyć się naprawdę źle.

Marcin Jankowski