Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dzień Przedsiębiorczości w konińskiej komendzie

Data publikacji 20.04.2016

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Koninie gościli dzisiaj uczniów z Centrum Kształcenia Ustawicznego oraz Zespołu Szkół Górniczo-Energetycznych. Spotkanie odbyło się w ramach Ogólnopolskiego Dnia Przedsiębiorczości.

dsc_1925Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Koninie gościli dzisiaj uczniów z Centrum Kształcenia Ustawicznego oraz Zespołu Szkół Górniczo-Energetycznych. Spotkanie odbyło się w ramach Ogólnopolskiego Dnia Przedsiębiorczości.

Już po raz 13. odbyły się takie nietypowe praktyki, polegające na obserwacji stanowiska pracy wybranego pracownika. Do Komendy Miejskiej Policji w Koninie przybyły dzisiaj trzy uczennice z klasy o profilu mundurowym z Centrum Kształcenia Ustawicznego oraz pięć uczennic z klasy ekonomicznej Zespołu Szkół Górniczo-Energetycznych.

Opiekunowie omówili im na czym polega praca w poszczególnych wydziałach komendy, a następnie wszyscy mogli na własne oczy zobaczyć niektóre stanowiska służbowe policjantów. Z oczywistych względów nie ma możliwości, aby przyjrzeć się wszystkim.

Policyjny technik kryminalistyczny zaprezentował swój „warsztat pracy”, który mieści się w dość sporej aluminiowej walizce. Opowiedział o jej zawartości oraz sposobie używania poszczególnych przyrządów. Nasi goście dowiedzieli się też na czym polega praca technika na miejscu zdarzenia – poznali też różnice pomiędzy filmową fikcją, a rzeczywistością, np. na przykładzie uzyskiwania wyników badań DNA.

Kolejnym punktem odwiedzin był policyjna strzelnica. Tam instruktor wyszkolenia strzeleckiego szczegółowo omówił jak wygląda szkolenie z posługiwania się bronią każdego policjanta, objaśnił i pokazał z jakich części i gdzie produkowanych składa się podstawowa broń, którą na co dzień posługują się funkcjonariusze.

Po strzelnicy uczniowie trafili do „Serca komendy”, czyli stanowiska kierowania przez oficera dyżurnego jednostki. To tutaj dzwoni pierwszy telefon z prośbą o pomoc, interwencję, czy z informacją o zdarzeniu na drodze. Obecny akurat na służbie oficer dyżurny opowiedział po co mu tyle monitorów i co na którym z nich widać. W jednym pomieszczeniu służbę pełni tak trzech funkcjonariuszy. Nasi goście poznali zakres obowiązków każdego z nich. Mieli też okazję przekonać się z jaką częstotliwością dzwonią telefony i na własne oczy przekonali się dlaczego czasami nie można dodzwonić się na Policję.

Ostatnim pomieszczeniem, do którego trafili uczniowie był tzw. „Niebieski Pokój”, czyli miejsce, w którym przesłuchiwane są dzieci oraz ofiary przestępstw seksualnych. O szczegółach i wyposażeniu pokoju opowiedziała funkcjonariuszka, która z takim właśnie sprawami ma do czynienia.

{galeria}przedsiebiorczosc_2016{/galeria}

Powrót na górę strony