Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci ostrzegają młodzież przed cyberprzestępczością

Data publikacji 04.11.2016

Funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Koninie spotkali się z młodzieżą w celu przestrzegania o zagrożeniach związanych z cyberprzestępczością. Młodzi ludzie łatwo mogą stać się ofiarami tego przestępstwa, ale równie szybko i czasami nieświadomie mogą je popełnić, a dokładnie wiadomo, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”.

dsc_5060Funkcjonariusze zKomendy Miejskiej Policji w Koninie spotkali się z młodzieżą wcelu przestrzegania o zagrożeniach związanych zcyberprzestępczością. Młodzi ludzie łatwo mogą stać sięofiarami tego przestępstwa, ale równie szybko i czasaminieświadomie mogą je popełnić, a dokładnie wiadomo, że „lepiejzapobiegać niż leczyć”.

 

Cyberprzestępczość to już nie nowe pojęcie, ale na tyleaktualne, że ostrzeganie przed nim z pewnością jest na czasie.Dotknąć ona może każdego, a bardzo wielu – nawet nieświadomie– może stać się sprawcą takiego przestępstwa. Stąd pomysł narozmawianie o tym z młodzieżą.

 

W minioną środę na sali w I LO w Koninie z grupą około 150 uczniów klasdrugich spotkał się policjant z Wydziału do walki zPrzestępczością Gospodarczą, który na co dzień zajmuje sięzwalczaniem właśnie przestępczości internetowej. W czasie ponadgodzinnego spotkania poruszył z młodzieżą wiele interesującychtematów dotyczących niebezpieczeństw czyhających w sieci. Okazujesię, że nie wszyscy zdają sobie sprawę, że przestępstwo niemusi być popełnione w realnym świecie, aby było ściganedokładnie tak samo. Jednym słowem dla pojęcia karalności zaprzestępstwo nie ma znaczenia gdzie i w jaki sposób zostałopopełnione. Na porządku dziennym umieszczanie jest w interneciezdjęć np. towarzyszących nam osób,a bez ich zgody jest to poprostu przestępstwo polegające na złamaniu prawa do ochronywizerunku.

 

Natomiast dzisiaj policjantki z Zespołu ds. Profilaktyki społecznej,Nieletnich i Patologii spotkały się z uczniami Zespołu Szkół wŻychlinie. Tematem również była cyberprzestępczość.Funkcjonariuszki przybliżyły uczniom samo pojęcie tegoprzestępstwa, czy cyberprzestrzeni. Omówiły też coraz częściejspotykane zjawisko infoholizmu i poszczególne jego etapy od fazyostrzegawczej, poprzez krytyczną, aż do przewlekłej. Wyjaśniłyteż szczegółowo pojęcie przestępstwa internetowego i wskazałyte występujące najczęściej, a więc: naruszenie wizerunku,włamanie komputerowe, kradzież danych osobowych, groźby karalne,stalking, rozpowszechnianie treści pornograficznych, oszustwainternetowe, czy obrażanie uczuć religijnych.

dsc_5052dsc_5062dsc_5060dsc_5051dsc_5059

Powrót na górę strony