Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

EUROPEJSKI DZIEŃ BEZ OFIAR ŚMIERTELNYCH NA DROGACH – EDWARD 2017

Data publikacji 18.09.2017

Każdego dnia na drogach Europy ginie 70 osób. Jeszcze więcej musi żyć z ciężkimi, zmieniającymi życie obrażeniami ciała. Wyzwanie dla nas wszystkich to zmniejszenie liczby ofiar śmiertelnych… do ZERA! Do poprawy bezpieczeństwa na naszych drogach możemy przyczynić się wszyscy. Przyłącz się do projektu EDWARD!

Mimo wielu działań podejmowanych przez instytucje krajowe, jak również organizacje międzynarodowe w dalszym ciągu liczba osób zabitych oraz ciężko rannych jest zatrważająca.  Do głównych problemów wpływających na bezpieczeństwo na drogach niezmiennie należą niebezpieczne zachowania uczestników ruchu drogowego oraz przestrzeganie przez nich obowiązujących przepisów.

Policjanci z Konina już dziś pojawili sie na konińskich drogach i ostrzegali i edukowali  kierowców prowadząc szeroko zakrojoną profilaktykę.

Świadome przekraczanie limitów prędkości, niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieprawidłowe wyprzedzanie, kierowanie pojazdem w stanie po spożyciu alkoholu, niestosowanie pasów bezpieczeństwa i fotelików ochronnych dla dzieci, przekraczanie jezdni w miejscach niedozwolonych, jazda rowerem wzdłuż chodnika lub po przejściu dla pieszych oraz nie używanie elementów odblaskowych poza obszarem zabudowanym od zmierzchu do świtu przez niechronionych uczestników ruchu drogowego, były i są czynnikami decydującymi o fakcie i konsekwencjach zaistnienia zdarzeń drogowych.

Jedną z takich inicjatyw jest “Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych - EDWARD” organizowany przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego - TISPOL, której Polska Policja jest członkiem. Akcja EDWARD promuje „wizję zero” – zero śmiertelnych ofiar wypadków drogowych.

Jej głównymi celami

  • podniesienie świadomości dotyczącej nadal aktualnego problemu, jakim jest bezpieczeństwo w ruchu drogowym oraz wypadki z udziałem osób rannych lub zabitych na drogach Europy;
  • ponowne skierowanie uwagi podmiotów działających na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym na prowadzenie skutecznych działań niezbędnych do osiągnięcia celu Europy 2020, tzn. zmniejszenia o połowę łącznej liczby ofiar śmiertelnych wypadków w Unii Europejskiej do 2020 r. w stosunku do 2010 r., kiedy to zginęło na drogach 31.500 osób;
  • pokazanie wartości, jaką mają ustanowione cele dla państw członkowskich Unii Europejskiej;
  • zaprezentowanie możliwości znacznego zredukowania liczby ofiar śmiertelnych i ciężko rannych w wypadkach drogowych płynących ze współpracy różnych sektorów i podmiot

 

W Koninie i powiecie działania funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego rozpowczną sie o północy 21 września i potrwają całą dobę.

 

Ładowanie odtwarzacza...