Niebezpieczne upały - Aktualności - Komenda Miejska Policji w Koninie

Aktualności

Niebezpieczne upały

Data publikacji 02.08.2018

Policjanci szczególnie apelują do dorosłych osób. Nawet kiedy wydaje się nam, że załatwienie jakiejś sprawy zajmie dosłownie chwilę, nie zostawiajmy swoich podopiecznych samych. Taką samą troską musimy otoczyć nasze zwierzęta. Pozostawienie psa w wysokiej temperaturze w aucie to nic innego jak znęcanie się nad nim, za które zgodnie z ustawą o ochronie praw zwierząt grozi nawet do 2 lat więzienia.

Połączenie wysokich temperatur z brakiem rozsądku i wyobraźnią stanowią duże niebezpieczeństwo. Dlatego apelujemy i zwracamy się z prośbą do wszystkich naszych mieszkańców, by kategorycznie i pod żadnym pozorem nie zostawiali w samochodzie, nawet na chwilę, dzieci oraz zwierząt. Przy upałach jakie obecnie panują we wnętrzu pojazdu robi się swego rodzaju szklarnia,a temperatura staje się dużo wyższa od tej na zewnątrz. Doprowadzenie do takiej sytuacji może grozić mandatem karnym w wysokości 500 złotych, jednak jest to najmniejsza konsekwencja. Niestety ale brak rozwagi może doprowadzić do dużo poważniejszych skutków.

Dlatego nie bądźmy obojętni. Gdy zauważymy, że jakaś osoba czy zwierzę znajduje się w sytuacji zagrażającej jego życiu lub zdrowiu należy natychmiast poinformować o wszystkim policję dzwoniąc pod numer tel. alarmowego 997 lub 112. Policjanci  zwracają szczególną uwagę na takie sytuacje. Pamiętajmy też o tym, że jeśli funkcjonariusze stwierdzą, że dłuższe pozostawanie psa w aucie zagraża jego życiu, mają prawo użyć wszelkich środków umożliwiających wydostanie go z pojazdu – włącznie z wybiciem szyby.

 

Adrianna Karwowska-Kuna