Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci rozmawiali z mieszkańcami o bezpieczeństwie

Data publikacji 24.05.2017

W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Koninie na ul. Popiełuszki odbyła się dzisiaj debata ewaluacyjna dotycząca bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Na licznie zgromadzonych mieszkańców czekało sporo informacji.

Zgodnie z ideą policyjnych debat społecznych nie mogło zabraknąć zaproszonych gości Za stołem prezydialnym zasiedli więc: Wiceprezydent Sławomir Lorek, Zastępca Komendanta Straży Miejskiej Tomasz Kosko oraz przedstawiciel Biura Spraw Obronnych Starostwa Powiatowego Kamila Grobelska. Obok zaproszonych gości zasiedli także organizatorzy – Komendant Miejski Policji w Koninie podinsp. Paweł Kiliańczyk oraz Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego kom. Jacek Kudliński.

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Koninie po raz kolejny zorganizowali debatę społeczną, na którą zaprosili mieszkańców Konina i powiatu. Tym razem poruszone zagadnienia dotyczyły bezpieczeństwa w ruchu drogowym i udziału w tym zagadnieniu samych mieszkańców poprzez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Sala w PWSZ na ul. Popiełuszki była wypełniona niemal do ostatniego miejsca.

Podczas spotkania zebrani mieszkańcy po raz kolejny zapoznani zostali z celami i zasadą działania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz z aktualnym wynikami jej funkcjonowania. Przy pomocy tego sprawnego narzędzia policjanci jeszcze lepiej mogą planować patrolowanie i kontrolowanie wybranych obszarów. Zebrani dowiedzieli się m.in. że blisko połowa z około 1400 zgłoszonych do tej pory zagrożeń dotyczy przekraczania dozwolonej prędkości. W następnej kolejności zgłaszania problemów mieszkańców znajdują się: nieprawidłowe parkowanie, spożywanie alkoholu w miejscach zagrożonych oraz używanie środków odurzających. Mieszkańcy mieli także okazję odświeżyć sobie informacje o aplikacji Moja Komenda, która może okazać się bardzo przydatna w wielu sytuacjach, a której obsługa jest niezwykle prosta.

Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego zapoznał mieszkańców ze strukturę organizacyjną kierowanego przez niego wydziału i przedstawił szczegółowe statystyki dotyczące wypadków, kolizji, nakładanych mandatów karnych czy badań trzeźwości kierowców. On również jako jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych wskazał nadmierną prędkość pojazdów. Na szczęście na przestrzeni lat maleje ogólna liczba wypadków, w tym tych ze skutkiem śmiertelnym, ale nie może to uśpić naszej czujności, czego najlepszym przykładem są dwie śmiertelne ofiary wypadków, które wydarzyły się w ciągu minionych kilkunastu dni.

Organizatorzy do udziału w debacie zaprosili też przedstawiciela Państwowej Inspekcji Pracy. Inspektor pracy Jan Szadkowski przedstawił zebranym wiele informacji i ostrzeżeń dotyczących bezpieczeństwa w transporcie rolniczym. Jako, że zbliża się okres wzmożonych prac polowych jest to temat jak najbardziej pożądany w dyskusji nad bezpieczeństwem. Przypomniał też wiele ważnych zasad, których przestrzegania w znaczny sposób przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa i zmniejszenia wypadków w rolnictwie – szczególnie tych z udziałem dzieci.

Powrót na górę strony