Aktualności

Nie daj się oszukać ! Dzielnicowi dla najstarszych mieszkańców powiatu

Data publikacji 13.02.2018

W związku z wciąż rosnącą liczbą przestępstw popełnianych na szkodę osób starszych, policjanci prowadzą szereg działań profilaktycznych mających na celu informowanie o możliwych zagrożeniach.

Konińscy policjanci od kilku lat prowadzą działania w ramach wielkopolskiego programu profilaktycznego „Bezpieczne życie Seniorów”. W ostatnim czasie dzielnicowi w ramach programu "Razem dla bezpieczeństwa" odwiedzali seniorów również podczas szkolno-przedszkolnych obchodów Dnia Babci i Dziadka, gdzie podczas krótkiej pogadanki przypominali o zagrożeniach związanych z oszustwami, a także rozdawali ulotki informacyjne.

Niestety w dalszym ciągu przestępcy zmieniają swoje metody działania i wśród najbardziej powszechnych z oszustw „na wnuczka” czy „na policjanta” pojawiła się nowa metoda „na legendę”.W samym styczniu konińscy policjanci odnotowali aż 8 przestępstw, gdzie ofiarą była osoba starsza.

Jak możemy rozpoznać oszustwo „na legendę”? :

Na telefon stacjonarny seniora dzwoni osoba podająca się za funkcjonariusza CBŚP. Oszust oświadcza, że są prowadzone działania mające na celu udaremnienie ataków hakerskich na rachunki prowadzone w bankach. Jednocześnie fałszywy funkcjonariusz informuje, że rachunek bankowy seniora jest zagrożony i musi on podjąć współpracę z Policją.

Aby nie wzbudzać u ofiary podejrzeń, dla potwierdzenia swoich słów, oszust oświadcza, że o dalszych krokach senior zostanie poinformowany przez innego z „policjantów”. W kolejnym etapie „legendy” senior zostaje „połączony” z fałszywym funkcjonariuszem, który nakazuje mu udać się do najbliższej placówki swojego banku i tam podjąć wszystkie oszczędności celem późniejszego przekazania ich do depozytu policyjnego.

Charakterystyczną rzeczą podczas oszustw jest też fakt, że przestępcy przez cały czas utrzymują kontakt telefoniczny z ofiarą. Fałszywy funkcjonariusz przez cały czas kontroluje czy osoba wykonuje jego polecenia i nie pozwala się rozłączyć. Ostatecznie senior proszony jest o przekazanie gotówki innemu „policjantowi”, który najczęściej jest w „umundurowaniu cywilnym”, tym samym, nieświadomie ofiara przekazuje swoje oszczędności przestępcom.

Nie dajmy się oszukać i pamiętajmy, że w przypadku podejrzenia przestępstwa należy natychmiast kontaktować się z policją, dzwoniąc na numer alarmowy 997 lub 112!