Aktualności

Policjanci rozmawiali z rowerzystami o bezpieczeństwie

Funkcjonariusze z Wydziału Prewencji konińskiej komendy pojawili się w sobotę 12 maja na XVI Ogólnopolskim Zlocie Aktywu Turystyki Kolarskiej PTTK, który odbył się z Zespole Szkół Ekonomiczno – Usługowych w Żychlinie. Wykorzystali okazję, aby przypomnieć o bezpieczeństwie.

Na sobotni zlot do Żychlina przyjechało około 170 rowerzystów i to z całej Polski. Zgromadzenie się tak liczna grupy uczestników ruchu drogowego, której bardzo bliskie są kwestie bezpieczeństwa, to dla policjantów niepowtarzalna okazja, aby przybliżyć i przypomnieć najważniejsze zasady bezpieczeństwa. Stąd też obecność policjantów z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Koninie na wspomnianym zlocie.

Policjanci zorganizowali mały konkurs. Jego uczestnik musiał w alkogoglach przeprowadzić rower slalomem pomiędzy pachołkami. Jak się okazało konkurencja okazał się bardzo zabawna i wcale niełatwa. Alkogogle imitujące stan mocnej nietrzeźwości sprawiły niemało kłopotów podczas prowadzenia roweru. Nietrudno wyobrazić sobie jak trudno w takim stanie na nim jechać. Startujący w konkursie otrzymali worki odblaskowe, w których były kamizelka odblaskowa, przewodnik z mapą tras rowerowych w powiecie konińskim oraz kompedium wiedzy z zakresu przepisów ruchu drogowego, jakie obowiązują rowerzystów.

Oprócz konkursu policjanci rozmawiali z uczestnikami rajdu o obowiązujących przepisach, zwracali uwagę na konieczność stosowania zasady ograniczonego zaufania w stosunku do innych uczestników ruchu drogowego – szczególnie w sytuacjach pierwszeństwa przejazdu przed samochodami, a także informowali o wysokościach mandatów za najczęściej popełniane wykroczenia przez rowerzystów. Rozdawali też elementy odblaskowe, poradniki dla rowerzystów oraz chusty, przy pomocy których można usztywnić uszkodzoną rękę.

Marcin Jankowski