Aktualności

Policjanci z wizytami w szkołach u młodych kierowców

Funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Koninie wraz z pracownikami Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego odwiedzają szkoły średnie. Rozmawiają tam ze świeżo upieczonymi kierowcami i kandydatami do tego miana.

Nazwa „młody kierowca” nie jest przypadkowa. Oznacza kierowcę, który nie ukończył jeszcze 25 roku życia. Okazuje się, że ta grupa użytkowników pojazdów mechanicznych często popełnia wykroczenia, stąd też pogadanki w szkołach. Policjanci zaplanowali cały cykl podobnych spotkań i konsekwentnie je realizują. W środę 28 lutego pojawili się w CKU, natomiast wczoraj odwiedzili uczniów III LO.

Docelowymi adresatami spotkań uczniów z policjantami i pracownikami WORD są uczniowie klas 3, ponieważ wśród nich są już pierwsi kierowcy, a kolejni będą zdobywać te uprawnienia za chwilę. Młodzież zapoznawana jest z obowiązującymi przepisami oraz sankcjami grożącymi za ich nieprzestrzeganie. Najważniejsze dla nich zagadnienia poruszane na „szkoleniach” to obowiązek używania odblasków, zachowanie się kierowców w pobliżu przejść dla pieszych, prędkość a droga hamowania, wpływa narkotyków i alkoholu na zachowanie się kierowcy, używanie telefonu komórkowego podczas prowadzenia pojazdu oraz fakty i mioty związane z używaniem pasów bezpieczeństwa. Dodatkowym pobudzeniem wyobraźni są zdjęcia z wypadków drogowych.

Konińska policja rozpoczęła w tym roku realizację nowych programów prewencyjnych dotyczących pieszych, rowerzystów i motocyklistów. Także z tymi zagadnieniami zapoznawani są uczniowie podczas spotkań z policjantami. Nie brakuje także ostrzeżeń – młodzi kierowcy popełniający wykroczenia drogowego, szczególnie te zagrażające bezpieczeństwu ruchu drogowego, nie mają co liczyć na pobłażliwość policjantów i będą karani mandatami karnymi. Niesie to za sobą jeszcze jedną „niedogodność” - ilość punktów, po których zdobyciu kierowca, który posiada prawo jazdy poniżej roku, straci prawo jazdy. Wystarczy ich bowiem 20, a o taką ilość można przy odrobinie pecha wzbogacić się podczas jednej tylko kontroli.

Pliki do pobrania

  • 72.07 KB
  • 66.43 KB
  • 99.25 KB